A COVID-19 világjárvány példátlan hatással volt a testmozgásra és a sportra, érintette a hivatásos és szabadidős sportolókat egyaránt. Az elmúlt két évben a vírus terjedésének csökkentése érdekében széles körben korlátozták a sportban való részvételt, és gyakorlatilag mindenhol arra szólítottak fel bennünket, hogy lehetőleg maradjunk otthon, kerüljük a nagy embertömegeket, rendezvényeket, stb. Egyes országokban gyakorlatilag tilos volt kimenni a szabadba és így sportolni is. Jónáhánan kényszerültünk homeofficeba, és az "otthoni irodába zárva" sokan egyre motiváltlanabbnak érzték magukat a napi sporttevékenység szünetelése miatt. Egyeseknél csak most kezd kialakul erősebb érzelemi motiváció a sporttevékenységek iránt.
Ez jó, mert bizonyított tény, hogy a sportolás elősegíti az egészséget!
-
A sport és a testmozgás pozitív lelkiállapotot biztosít, és növeli a fizikai és mentális jólétet. A fizikai aktivitás során ugyanis a szervezetben szerotonin és dopamin boldogsághormonok termelődnek. A friss levegővel és a melengető napsugarakkal kombinálva a hatás fokozódik.
-
Tudományos bizonyítékok és gyakorlati tapasztalatok alapján tudjuk, hogy a sport a stresszhormonokra, például a kortizolra is hatással van, így segít csökkenteni a stresszt.
-
Számos tanulmány utal arra, hogy a sportolás után jobb minőségű alvás következik be. Továbbá az elalváshoz szükséges idő is jelentősen csökken. Ezzel szemben a túl késő esti intenzív edzésegységek megnehezítik az elalvást! A jobb alvás az immunrendszerre és a stressz csökkentésére is pozitív hatással van.
-
Az immunrendszert erősíti a szív- és érrendszer aktiválása és a mérsékelt edzés.
-
A sport szervezetünkre gyakorolt legjobban kutatott egészségügyi hatása a szív- és érrendszer erősítése. Bizonyított, hogy a mozgáshiány és a szív- és érrendszeri betegségek negatívan korrelálnak.
-
Akár a táplálékból, akár a szervezetünk energiaraktáraiból jutunk energiához, a rendszeres edzés javítja az anyagcserét, és segít hatékonyabbá tenni az energia-anyagcserénket. Az alapanyagcserénket is növeli, még akkor is, amikor nyugalomban vagyunk, és nincs testmozgás. Ennek oka, hogy a zsírtartalékok csökkennek, és több izomtömeg épül fel.
-
Az idősek számára különösen előnyös a rendszeres, napi szintű mozgás, amely megakadályozza az izmok degenerációját. Az élet során az izmok és a csontok gyengülnek. Csökken a pulzusszám, és ezzel párhuzamosan az oxigénellátás is. Az állóképességi tevékenység mellett az erőnléti edzés és a megfelelő fehérjetartalmú étrend különösen fontos ennek a folyamatnak az ellensúlyozásában.
Összefoglalva, amíg a járvány véget nem ér, törekedni kell arra, hogy mindenki egészségben tartsa magát, melynek egyik alappillére a testmozgás és a fizikai fittség. Lassan megjön a jóidő, így a szabadtéri fizikai aktivitás, sportolás már mindenki számára elérhető. Kellemes és biztonságos sportolás kívánunk az évre!
Felhasznált forrás: www.sponser.com