A rendszeres szénhidrátbevitel a fizikai aktivitás korai szakaszától kezdve csökkenti a glikogén feltöltődését és növeli a kimerülésig eltelt időt.
Bár a rendszeres szénhidrátbevitel már az állóképességi tevékenységek kezdetétől fogva ajánlott, gyakran (túl) sokáig várunk vele. Egy friss tanulmányban azt vizsgálták, hogy a 75 perces futópadon történő futás megkezdése után röviddel történő rendszeres szénhidrátbevitel és az ezt követő futás végén egyszeri, azonos összmennyiségű (75 g) szénhidrátbevitel milyen hatással van a szervezet endogén energiaraktáraira (izomglikogén), illetve a kimerülésre.
A vizsgálatban megállapítást nyert, hogy bár az izomglikogén szintje mindkét beviteli profil esetén hasonló maradt, a rendszeres szénhidrátbevitel jelentősen hosszabb futási időt eredményezett: a kimerülésig tartó idő átlagosan több mint 9 perccel nőtt (105,6 perc vs. 96,4 perc)!
Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a korai, rendszeres szénhidrátbevitel állóképességi edzés közben lehetővé teszi a szervezet számára, hogy hosszabb ideig megőrizze az izmok energiaraktárait, és a bevitt szénhidrátokat hatékonyan használja fel az energiafelhasználás során.
A fenti megállapítás tükrében tehát a gyakorlatban valószínűleg jó tanácsot a 10-15 percenkénti, kissé hosszabb beviteli intervallumok, amelyek körülbelül 15 perccel az állóképességi tevékenység megkezdése után kezdődnek.
Felhasznált irodalom: Campbell Menzies et al. (2020): Frequent Carbohydrate Ingestion Reduces Muscle Glycogen Depletion and Postpones Fatigue Relative to a Single Bolus. Int J Sport Nutr Exerc Metab, 30:203-9, 2020.
Forrás: www.sponser.com (szerző: Remo Jutzeler, Head R&D SPONSER SPORT FOOD, Ing. Applied Food Sciences UAS, MAS Nutrition & Health ETHZ)
Kép: RUN 4 FFWPU/Pexels
www.sponser.hu