A versenyre való felkészülést már a versenyt megelőző héten célszerű megkezdeni, mivel az étkezés nagyban befolyásolja a versenyen nyújtott teljesítményt és a regenerációt.
Miért fontos a versenyt megelőző étkezés?
A feltöltési időszak célja, hogy az izom- és májglikogén-raktárainkat feltöltsük és jól hidratált állapotba kerüljön a szervezetünk.
A glikogén raktárak a táplálékkal bevitt szénhidrátokkal töltődnek fel, melyet aztán a szervezetünk felhasznál a sporttevékenység során. Sajnos azonban a raktáraink gyorsan ürülnek, így folyamatos pótlásra van szükség. Egy edzett sportoló esetén a raktárak megközelítőleg 90 percig tudnak energiát biztosítani a szervezetünknek, ha jól fel vannak töltve.
Ne félj a szénhidrátoktól, mivel az edzésen és a versenyen az egyik legfontosabb üzemanyag!
A szénhidrátok kulcsfontosságú szerepet játszanak a mérsékelt és hossztávú sportteljesítmények során, mivel több energiát biztosítanak, ami javítja az általános teljesítményt.
Mit egyél a versenyt megelőző héten?
A feltöltési szakaszban nagyobb mennyiségben fogyassz szénhidrátokban gazdag ételeket (kenyér, tészta, szénhidrátitalok, aszalt gyümölcsök, stb.) és ezzel egyidejűleg csökkents a fehérje és zsírbevitelt.
Az étkezés alapja a közepes és az alacsony glikémiás indexű ételek legyenek.
Az edzések előtt és után mindenképpen egyél valamit, hogy hozzászoktasd a szervezeted a rendszeres szénhidrátpótláshoz. Érdemes az étkezések számát is megemelni 5-6-ra, hogy folyamatosan tud biztosítani a szénhidrátokat.
Ha a szilárd ételeket nem kívánod az edzés előtt vagy után, igyál egy sportitalt vagy egy turmixot, amelynek kalóriatartalma 200 – 400 kcal.
A szénhidrátfeltöltéshez a Sponser táplálékkiegészítők kínálatából is több terméket találsz, mint például a Sponser Carbo Loader szénhidrátital, amelyet kifejezetten a szénhidrátraktárak feltöltésére fejlesztettek ki.
Mit egyél a versenyt megelőző nap?
A verseny előtti nap különösen figyelj az izomglikogénszint feltöltésére. Fogyassz szénhidrátokban gazdag, közepes és alacsony glikémiás indexű ételeket, növeld a nátrium (só) bevitelt és igyál sok folyadékot.
A pszichés tényező – stressz, idegesség - sok esetben kihatással van az étkezésre. Ha gyomorproblémákkal – gyomorgörcs, hányinger, hasmenés) küzdesz, inkább kerüld a szilárd ételeket, és fogyassz helyette tejes és/vagy gyümölcsturmixokat, fehérje-szénhidrát sporttáplálék-kiegészítőket.
Mire figyelj a versenyt megelőző napon?
-
Csökkentsd az edzések számát és pihenj sokat!
-
Fogyassz szénhidrátokban gazdag ételeket!
-
Kerüld a magas fehérjetartalmú ételek fogyasztását!
-
Kerüld a zsíros és nehezen emészthető, sós és fűszeres ételeket!
-
Kerüld a magas rosttartalmú ételeket (pl: szárazhüvelyesek, káposztafélék, brokkoli, karfiol, kukorica)!
-
Figyelj a hidratálásra, igyál sok folyadékot!
-
Ne igyál alkoholt!
-
Célszerű kerülni a koffeint is, mivel nyugtalanságot és hasmenést okozhat!
-
Gondoskodj a vitamin és ásványi anyag bevitelről akár izotóniás italokkal is!
-
Ha hajlamos vagy a görcsökre a magnéziumpótlást se felejsd el!
-
Ne hagyd ki az esti étkezést, mert fontos az izomglikogén teljes feltöltéséhez!
-
Ne bolygasd meg gyökeresen az étkezési szokásaidat, ne kísérletezz új ételekkel!
További kapcsolodó cikkek:
Sporttáplálkozás közvetlenül a verseny előtt és a verseny során
A folyadékpótlás és a sportitalok szerepe a sportolás során
Miért fontos a magnézium a sporttáplálkozásban?